5 Mart 2013 Salı

Uyku Problemleri ile BaşetmekUyku Problemleri ile Başetmek

Kişiler kanser ile birlikte belirgin fiziksel, duygusal stres faktörleri ve uyku kalitesi ile etkileşen tedavi yan etkileri ile tanışırlar ve büyük bir çoğunluğu herhangi bir zaman noktasında birkaç gün veya uzun sürelerde uykuya dalmada zorlanma, uyku süresince uyanmalar, erken kalkma ve gündüzleri uyku hissi gibi uyku problemleri yaşamaya başlar.

Neler yapabilirsiniz ?

* Egzersiz uyku modunu ve kalitesini yükseltir. Eğer iyi hissetmiyorsanız veya fiziksel engelleriniz bulunuyorsa sizin için hafif bir egzersiz uygun olabilir, tabiki  yatmadan 2 saat öncesine kadar.
* Yapraklı sebze, meyve, hububat ve tahıl ağırlıklı bir beslenme programı uygulayınız. İçerisinde bir aminoasit türü olan “triptophan” bulunan süt, muz, bal, hindi ve ton balığı’ nı yatmadan önce AZ miktarlarda tüketmek uyumanıza yardımcı olacaktır.
* Kahve, nikotin gibi uyarıcılardan ve alkolden uzak durunuz.
* Gece uyumak ve sabah uyanmak için mümkün oldukça aynı vakitleri seçmeye özen gösteriniz.
* Uygun bir uyku ortamı yaratınız; Işıklar karartılmış, ortam sessiz, yastıklarınız konforlu ve oda sıcaklığınız uygun olmalıdır.
* Uykunuz geldiğinde yatmaya gidiniz.
* Uyku problemleri yaşıyorsanız gündüz vakitleri hafif uykulardan kaçınınız fakat yorucu kanser tedaviniz sırasında halsiz, yorgun ve hasta hissediyorsanız biraz kestirmek sizin için önemli olabilir. Bu durumda en uygun çözüm saat 15:00 dan öncesi olacaktır.
* Yatağınızı sadece uyku bölgeniz olarak düşünün ve yatakta kitap okumak, TV seyretmek, radyo dinlemek, sohbet etmek veya düşünceli ve üzgün uzanmak gibi huylarınızdan vazgeçin. 20 dakika içerisinde uyuyamazsanız, yatak odasından çıkarak sizi rahatlatacak veya SIKACAK birşeyler yapın ve uykunuz geldiğinde yatağa tekrar dönün.
* Rahatlatıcı meditasyon ve nefes teknikleri de uyumanıza yardımcı olabilir. Eğer üzüntü, stres ve kaygınızı arttırıp uyumanızı zorlaştıran düşünceleriniz veya tedavi ile ilgili ağrılarınız devam ediyorsa lütfen profesyonel bir yardım alınız.

Kaynak: Understanding and Managing Sleep Problems in Cancer, Peter MacCallum Cancer Centre, Clinical Psychology Dept., September 2010    

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder